Prečo tepovať?

Myslíte si, že tepovanie je zbytočné?

Tento krátky článok vás presvedčí o presnom opaku a ukáže vám prečo je tepovanie jedným z dôležitých prvkov udržiavania čistoty nielen v domácnosti.

Prečo je nutné tepovať?

Tepovanie kobercov Bratislava

  1. Estetické dôvody – k znečisteniu kobercov, sedačiek, kožených povrchov alebo stoličiek príde v každej domácnosti, alebo kancelárii. Fľaky z týchto povrchov nie je jednoduché umyť bežnými čistiacimi prostriedkami a keď sa neodstránia okamžite, musí prísť na rad tepovanie
  2. Pachy – či už je to z fajčenia, telesného pachu alebo iných pachov – zápach nikdy nie je príjemný a treba sa ho zbaviť. V tomto prípade štandardné čistenie nepomôže, keďže znečisteniebýva spravidla hĺbkové a tepovanie je jediným spôsobom ako sa ho zbaviť
  3. Preventívne –ak aj váš koberec, sedačka, koža, stolička alebo gauč na prvý pohľad nevyzerajú znečistené, alebo nemajú nepríjemný zápach, neznamená to, že tepovanie nie je potrebné. Pri mokrom tepovaní akéhokoľvek povrchu vidno pri odsávaní vody jeho znečistenie a často aj z na pohľad čistých povrchov vychádza extrémne znečistená voda. Toto znečistenie je spôsobené roztočmi, odumretou kožou, alebo inými malými časticami a často nie je naprvý pohľad viditeľné

Ako tepujeme?

Tepovanie je proces veľmi podobný bežnému praniu:

  1. Ako prvé sa na znečistený povrch nanesie teplá voda zmiešaná s vhodným čistiacim prostriedkom, ktorá vsiakne do povrchu
  2. Zmes pôsobí hĺbkovo, nielen na povrchu znečistených povrchov, ale prečistí vlákna povrchu aj do hĺbky
  3. Nasleduje odsatie tekutiny ktorá pozostáva z vody, čistiaceho prostriedku a všetkých nečistôt, ktoré povrch obsahoval

Čo používame pri tepovaní?

Tepovanie kobercov

Značkové tepovacie stroje, značky Kärcher, ktoré predstavujú najvyšiu kvalitu v tepovaní. Dôležitým je však nielen tepovací stroj, ale aj vhodne zvolený tepovací prostriedok. Prostriedky určené špeciálne na tepovanie a pre tepovacie stroje nie sú bežne dostupné v predajniach, spravidla ich dodávajú predajcovia profesionálnych čistiacich prostriedkov.

 

Neváhajte nás kontaktovať

Tipy a rady

Keramika

* Voľte prostriedky bez abrazívnych zložiek. Ostré malé častice môžu spôsobiť škrabance, v nich sa môžu usadzovať nečistoty. Pozor na prostriedky s obsahom kyselín, ktoré môžu rozkladať štrukúru materiálu.

* Na bežné kuchynské nečistoty zvyčajne stačia prípravky bežne dostupné v drogériách obsahujúce alkohol. Na zašlú kuchynskú špinu, (tj kombináciu mastných výparov so znečisťujúcimi látkami ) profesionálne čistiace prostriedky ako sú Cleanmen (produktový rad LBCS (Lasselsberger Ceramic System), CL 802, CL 803 a CL 804 pokrýva na profesionálnej úrovni potreby pre bežnú údržbu keramiky v domácnosti.

* Lesk keramickej dlažby zvýšite ak ju vyčistíte jelenicovou handričkou, následne trocha naolejujte.

* Prírodný kameň výborne očistíte a zároveň vyleštíte mazľavým mydlom.

Podlahové materiály

* Pre Linoleum je suché čistenie omnoho účinnejšie ako mokré. (prach sa zamokra na linoleum lepí) Pre hodvábny lesk sapoužívajú špeciálne prípravky, ktoré vytvárajú ochranný film. Nepouživajte alkalické (mydlové) saponáty, ktoré linoleum poškodzujú.

* Podlahy z PVC nikdy neleštite. Na jej údržbu použite teplú vodu a bežný saponát. Nepoužívejte na čistenie organické rozpúšťadlá.

* Plávajúcu podlahu, parkety, pretrite mierne vlhkou handrou a navoskujte.

Ďalšie materiály

* Semiš čistite len semišovou handričkou alebo podľa techn špecifikácie výrobku.Vyvarujte sa použitiu chemických prostriedkov, vyhnete sa sklamaniu z fľakov.

* Prútený nábytok čistite vlažnou slanou vodou a kefou. Mydlo by spôsobilo zažltnutie materiálu.

* Ak syntetické záclony vyplákate v slanej vode, nebude sa v nich držať cigaretový dym a nezošednú, dlhšie odolajú špine.

* Obyčajné nečistoty na mramore odstránite mydlovou vodou. Pri väčšom znečistení môžme použiť kašičku z techn. benzínu a oxidu horečnatého (magnézia). Po zaschnutí preleštíte znečistené miesto. Pozor, mramor rozkladá kyselina šťaveľová alebo jelenia soľ. Škvrny od vína, kávy, na mramore, hlinených predmetoch potrieme kašičkou z oxidu horečnatého (magnézia), uhličitanu vápenatého (plavenej kriedy) a uhličitanu sodného (sódy)

* Pre údržbu kože voľte špeciálnu čistiacu kozmetiku vždy podľa technického opisu koženého výrobku. NIkdy neexeprimentujte. Pri dôkladnom čistení kožu utrieme vlhkou handrou s neagresívnym čistiacim prostriedkom a natrieme ochranným krémom. (napr. Leather Master, Soft Cleaner a Leather Protection Cream).

Účinky prírodnych látok :

* Soľ : odstráňuje škvrny z červeného vína z textílií, usadeniny na akváriu, vo vázach. pach z chladničky.

* Ocot je jemným druhom dezinfekcie, ktorý odmasťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje usadenín vápnika, škvŕn a nánosu vosku. (Ocot je 8% roztok kyseliny etánovej. Na čistenie je možné používať len zriedený ocot aspoň v pomere 1:8 v závislosti od materiálu.)

* Kukuričný škrob je prášok bez zápachu, výborne odmasťuje.

* Eukalyptový olej je výbornou dezinfekciou a osviežovačom vzduchu. Odstraňuje atramentové a mastné škvrny, ničí a odpudzuje niektoré druhy hmyzu a dokonca odstraňuje aj hrdzu.

* Sóda : rozpúšťa tuk, zbavuje materiál škvŕn, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu. Sóda na pranie by nemala prísť do styku s hliníkom.

* Jedlá sóda (prášok na pečenie) zbavuje škvŕn, brúsi a zmäkčuje tkaniny.

Jarné upratovanie

* Väčšie upratovanie si vopred naplánujte, vyčleňte si dostatok času. Štatistika v SR potvrdzuje, že zhon, zlá obuv stoja na začiatku veľkej časti úrazov.

* Riadna výbava a systém vám uľahčia prácu. Zaobstarajte si vopred ochranné rukavice, mop, metlu, čistiace prostriedky, handry a utierky, ideálne aj ľahký prenosný rebrík s protišmykovou úpravou.

* Začnite upratovať najmenej používané miestnosti. Nakoniec miestnosti, ktoré používate najčastejšie - kuchyňu a kúpeľňu.

* Nekombinujte čistiace prostriedky. (viac info v časti čistiace prostriedky)

* Ak nepouživate vec viac ako 2 roky (2 sezóny),tak zvážte jej ďalšie skladovanie. Zbytočnosti Vás zaťažujú a navyše zavadzajú ak hľadáte niečo skutočne potrebné.

* Nakoniec si nechajte umytie okien a zavesenie čerstvo vypraných záclon

* Upratovanie ukončte osviežením interiéru cez dekoráciu, ktorá Vám spríjemní novú sezónu

 

Galéria

Galária tepovania

 

 

Roztoče a prach

Prach je ďalší známy alergén. Prach môže dráždiť dýchanie aj u zdravého človeka, to je prirodzené. V skutočnosti však alergia na prach nie je alergiou „na prach“. Prach sa totiž skladá z drobných čiastočiek rôzneho pôvodu. Môže ísť o zvyšky zoschnutej kože, časti textilu, plesne, časti rozpadnutých tiel mŕtveho hmyzu, roztočov, výkaly roztočov… V skutočnosti je teda človek alergický na konkrétnu časť prachu. Najčastejšie sú to roztoče.

U nás najčastejším alergénom je domáci prach. Budeme sa venovať predovšetkým tomuto druhu prachu, aj keď na niektorých pracoviskách môže byť tiež prach – ten však máva odlišný charakter. Tiež môže spôsobiť alergiu.

Domáci, alebo bytový prach obsahuje rozpadnuté telá roztočov a ich výkaly. Okrem toho môžu byť súčasťou prachu časti srsti mačiek, psov, perie vtákov – ak máte domácich maznáčikov, produkujú čiastočky, ktoré sa stávajú súčasťou ovzdušia, ktoré vdychujete. Ak ste na také zviera alergickí, domáci prach bude pre vás zdrojom ťažkostí aj potom, čo zvieratka dáte preč z bytu. Niekedy aj rok po tom…

Najčastejšou „alergiou na prach“ je alergia na súčasť prachu – roztoče. Sú to drobné, okom neviditeľné článkonožce, ktoré sú súčasťou našich domácností. Roztoče, ktoré sú hlavným „vinníkom“ alergických reakcií sa živia odpadom ľudského tela – šupinkami kože. Najviac ich je tam, kde sa zdržiavate dlhšie a je tam zároveň aj vlhko – predovšetkým v posteli a na kreslách. Gram prachu z postele môže obsahovať až tisícky roztočov.

Roztoče spôsobujú mnohé alergické prejavy, okrem nádchy sú častým dôsledkom zápal spojiviek, opuch očí, ekzémy a pri dlhodobom pôsobení aj astma. Príznaky alergie na roztoče budete pozorovať po celý rok. Zhoršiť sa môžu v období, keď je vlhko – na jeseň a v zime. Roztoče nemajú radi sucho a zimu. Preto treba spálňu ráno dôkladne vetrať a posteľ nechať odokrytú, aby sa vysušila od potu a vlhkosti. Roztoče sa nevyskytujú v nadmorskej výške nad 1200 metrov nad morom. Ten, kto je alergický na roztoče a presťahuje sa na hory, zbaví sa ťažkostí.

 

 

 

 

 

 
   

bazar

   
© ALLROUNDER